Zánět dolních močových cest (zánět močové trubice a močového měchýře) je způsoben přemnožením bakterií, zpravidla běžného mikroorganismu Escherichia coli. Přemnožené bakterie zpravidla postupují vzhůru od ústí močové trubice směrem do močového měchýře. Jen vzácně infekce postoupí dále. Jedná se o běžné onemocnění, téměř tak časté jaké rýma (ovšem mnohem závažnější) a patří k časté příčině pracovní neschopnosti především u žen.

Příznaky zánětu močových cest

Zánět močových se projevuje postupně se zhoršujícími příznaky: tlakem v podbřišku za stydkou kostí, nepříjemný pocit při močení, který přechází v pálení, nutkání k močení i po vyprázdnění, zakalení nebo i krev moči, horečka. Pokud jsou zasaženy i ledviny, je typickým příznakem i třesavka.

Chronický zánět močového měchýře, opakované záněty močových cest

Záněty dolních močových cest často recidivují a mohou se vyvinout v chronické onemocnění.

Domácí léčba pro zánět močových cest a měchýře

Rozpoznáme-li včas první varovné příznaky, můžeme někdy situaci zvládnout „domácí léčbou“ pomocí pitného režimu (dostatečné proplachování močových cest), bylinného (urologického) čaje a vhodného doplňku stravy. Doporučují se především výrobky s obsahem brusinek (např. Urinal Akut).

Léčba rozvinutého zánětu močových cest

Pokud se zánět rozvine, je zpravidla potřebné vyhledat lékaře, který nasadí léky – obvykle antibiotika. I v případě antibiotické léčby je  doporučováno i nadále zajistit příjem tekutin, pít urologický čaj a užívat vhodné doplňky stravy. U bolestivých zánětů jsou na místě i analgetika (léky proti bolesti). Zánět močového měchýře a močových cest je závažné onemocnění, proto s vyhledáním lékařské pomoci zbytečně neváhejte.

Rizikové situace a faktory pro zánět močových cest

  • Prochladnutí, sezení na studené zemi.
  • Zadržování moči, nedostatečný pitný režim.
  • Nedostatečná hygiena. Zánět močového měchýře u dětí: ke znečištění ústí močové trubice výkaly může dojít i u novorozenců, především u dívek.
  • K zavlečení infekce může dojít i při pohlavním styku, zvláštní opatrnost je třeba mít při případných análních praktikách.
  • Těhotenství nebo diabetes způsobuje změnu složení moči, ve které bakterie lépe rostou. To je příčinou zvýšeného výskytu zánětu močových cest v těhotenství.
  • Zbytnění prostaty, které brání vyprázdnění měchýře.
  • Menopauza – po přechodu dochází ke ztenčení sliznic močových cest.
  • Nevhodné spodní prádlo – nedoporučují se tanga.
  • Oslabená imunita.
  • Požívání alkoholu a dráždivých (pálivých) jídel.

Prevence zánětu močových cest

Nejlepší prevencí je pokud možno vyhýbat se výše uvedeným rizikovým situacím tam, kde je to možné. V případě onemocnění je nutné dodržet řádný léčebný režim tak, aby nedošlo k opakování infekce nebo zhoršení stavu (zánět ledvin), popř. k vývoji chronického onemocnění.