Bakteriální infekce může být příčinou řady typů zánětů, jako je třeba velmi běžný zánět močových cest a močového měchýře. V poslední době se stále naléhavěji hovoří o problému s bakteriální rezistencí. Bakterie se totiž léčbě antibiotiky brání a jsou schopny postupně vybudovat si vůči nim odolnost – rezistenci. Rezistence je zpravidla omezena na určitý typ antibiotika, a proto se pro léčbu hledají stále nové a nové preparáty.

Nyní jsme se ale dostali do stavu, kdy tento boj začínáme prohrávat. Nových typů antibiotik je stále méně, zatímco bakterie ve svém úsilí o přežití pomocí vybudovaní rezistence proti nim nikterak nepolevují.  V USA dokonce publikovali zprávu, že na odolné bakteriální infekce umírá o polovinu lidí ročně více, než na AIDS!

Příčinou je především nadužívání antibiotik, díky kterému mají bakterie dosti možností se s nimi „seznámit“ a adaptovat se na jejich přítomnost. Řada lékařů totiž antibiotika předepisuje lehkomyslně i v případech třeba lehčích chorob z nachlazení, které ani nemusí být bakteriálního původu. Příčinou není ani tak neznalost, jako tlak pacientů, kteří antibiotika v případě onemocnění vyžadují. Dalším problémem je nesprávné užívání, především nedostatečná doba aplikace antibiotik.

Situace můžeme ovlivnit vlastním přístupem jen částečně. I když antibiotika neužíváme nadbytečně nebo se s nimi léčíme správně podle doporučení lékaře, stále můžeme být vystaveni rezistentní infekce, která se vyvinula jinde.